HOME  -  INTRO  -  PAINTING  -  INSTALLATION / NEW MEDIA  -   DIGITAL & PRINTS  -  FRACTAL UTOPIA   -   ABOUT THE ARTIST  -  BLOG  -  CONTACT

CERJ LALONDE

     

 

BACK TO

ABOUT THE ARTIST

PAGE

   

המבט המרובה

 
 

 

 

ENGLISH

FRANÇAIS

ESPAGNOL

GERMAN

CHINESE

JAPANESE

HEBREW

ARABIC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

של

 

סרג' ללונד

 

אמאליה קפוטו

 

 

סרג' ללונד הוא אמן ובוודאי אמן לא שגרתי. הוא נע בצורה חלקה מציורי שמן למצלמה, ממחשבים למתקנים, יוצר ומציג לראווה מכלול יצירות יוצא מן הכלל אשר הוא יצר בעשרים השנים האחרונות. מטרתו ללכת בעקבות התקשרות ישירה, ובכל פעם שונה, עם הצופה.

 

ניתן לומר כי ללונד עובד בצוות עם עצמו לא ורק כדי לפתח עבודות אומנות אלא גם בכדי לחדד רעיונותיו האישיים על תרבות בת-זמנינו, מגמות, ביקורות, ומה שחשוב אף יותר, בתור המבקר של שלטון המוכשרים במערכת האמנות. ללונד משקיע הרבה זמן, אנרגיה ומחשבה במבנה היצרני שלו אשר משתמש במדיה וטכנולוגיות חדישות, דרכו הוא יכול לדבר ישירות על נושאיו, ובעיקר על אלה שקשורים בעולם האמנות.

 

ציוריו, מתקניו, צילומיו ודפי האינטרנט שלו אמורים לפעול כל אחד לחוד בצורתו הייחודית כתיקון וביקורת גלויים על מערכת האמנות העכשווית מכיוון שהם מייסדים דיאלוגים מקבילים בין האמן, הציבור והערכים של האוצר.

 

 

ללונד, הצייר

 

סרג' ללונד מלביש את ציוריו בגישה קונספטואלית בניסיון להחזיר את תקפות הציור כעשייה לכשעצמה. שפתו המופשטת נעה בין יצירות ליריות מופשטות לאינטרפרטציות אישיות רבות משלו של יצירות מופת ותיקות, כהרהורים ספציפיים על ציורים גיאומטריים מופשטים כגון סדרת הריבוע השחור של מלביץ' או חקר צבעים של אלברס, בין האחרים.

 

ללונד אוחז בהרבה רבדים כאמן. ניסיונו של שנים כצייר ורעבו לתולדות האומנות ומתיחת ביקורת עזרו לו להתפתח לאמן משכיל במודע. רשמית, תחום הטכניקה שלו נע בין ציור, הדפסה ובעיקר ציורים אקריליים בעזרת פלטה ניגודית סוערת. אך יותר מכל סוג של פורמליזם, יצירתו של ללונד היא אמירה עזה על ציור עצמו ועל גישתו של ללונד לטפל באבסטרקציה מנקודת המבט הקונספטואלית. ציוריו הם חגיגה של עוצמה ומשמעות לצבע וטקסטורה, הקול האימפרטיבי של קונטרסט וצרימות, ומיליון תמיסות אפשריות לקנבס לבן. ביצירותיו אני ראה גם פרשנות פסיכואנליטית של אמנות וגישתו לא מכוונת להפליא לפילוסופיה אוריינטלית נראית לאורך יצירותיו המרובות.

 

בהרבה מהקנבס שלו, נוכחותו של הריבוע שולב בנשמתה של ציורים עצמם כאלמנט של איזון ואחדות. ללונד מעוניין במיוחד באיכותם של הציורים כאמצעי תקשורת: "מה הציור ואך ורק הציור יכול לעשות". בין כל האמנויות, ייתכן כי ציור הוא שפת האמנות האינטימית והאישית ביותר. הוא מגיע לצופה בשלבו האחרון, בגלריה או מוזיאון, או תערוכה.

 

בינתיים, ישנה מסגרת הזמן שבין הרגע האמן מסיים את עבודתו לבין הצגתה. מרחב הזמן הזה הוא שקט. אפשר לומר כי הפער שבין עשיית הציור לבין מציאת דרכו מחוץ לסטודיו עורר בללונד תהיות לגבי אסטרטגיות אחרות כדי להגיע לצופה, למבקר, וכדי להתעמת עם עולם האמנות כמערכת.

.

 

 

אמצעי תקשורת וטכנולוגיות חדישים

 

בעבודתו הקשורה באינטרנט, שימוש בשפה הוא תוספת נכבדה ראשונה, בה הזעקה השקטה שמגיעה מציוריו

פולשת אל המרקע והופכת אותה למילים. אנו יכולים להרגיש את הדחף הבלתי נשלט לתקשר. ללונד פונה לכולם ולאף אחד, ונוצר דיאלוג בטוח/לא בטוח בינו לבין הצופה/הגולש האנונימי אשר קורא אותן.

 

ללונד הוליד אתרי אינטרנט רבים (www.myartbaselmiamibeach.com / www.hirokomusic.com, וכו'). בעזרת אמצעי תקשורת זה, ללונד השתלט על שטח פיזי/לא פיזי בכדי לבטא רעיונותיו על פעולת הראייה, התבוננות, ושיכור על ידי מבט, על ידי מראה, על ידי מבט קוגניטיבי ומבט סובייקטיבי. היבט מעניין נוסף הוא הכללת תמונותיו כאמן במספר דרכים. למשל, בציור עצמי כאמן מפורסם (SELF PORTRAIT AS A FAMOUS ARTIST), הוא מציג את עצמו בליבושו האב-טיפוסי המלא של ייצוג הרומנטי של האמן. ללונד הפנה את האירוניה והסרקזם שלו לתמונות אשר מופיעות כמשיכת מכחול באתרי האינטרנט שלו. עוד תמונה אשר מופיעה לעיתים קרובות היא פנים מתוקות של אישה צעירה מאוד אשר מסתכלת על הגולש עם מתיקות ונוסטלגיה. כשאתרי האינטרנט בנויים דרך שכבות, ללונד הרכיב שכבות של רושם, מחשבה והרהור על ידי ריבוי תמונות אשר מופיעות, מציוריו משלו, מתקנים, דיוקנים וטקסט.

 

הוא מעוניין במה מאפיין אמנות, מי נותן תוקף ליצירת אמנות, איך הצלחתו של האמן משפיע חזק על התלות של המדיה והמבקרים. ללונד מצביע של הנושאים הללו כל כך חזק כזעקה שקטה. ביטויים כגון עליונותה של אידיאולוגיית האוצר (Dominance of Curatorial Ideology), דיאלוג על אמנות חד-תרבותית עולמית (Global Mono Cultural Art Discourse) או הגמוניה של מעמד האוצר העולמי (Hegemony of the Global Curatorial Class) הם דוגמאות של כותרות אשר מעצבות חלקים מהדיסקורס הוויזואלי האינטרנטי שלו.

 

במתקניו והצגותיו כגון אל-מופע (The No Show) ולעבוד כדי להיות עשיר ומפורסם כדי שתאהב אותי לנצח Working to Become Rich and Famous So You Can Love Me Forever)), ללונד דן בשאלת אני עצמי וזהות, אמן כדמות חברתית, ובקורת קשה על מערכת האמנות העכשווית, והחברה בכלל. הוא מטיל ספק בתוקפו של מוסד האוצר, שיטת השיווק, וסוגיית האני – כפי שהוא מפקפק בפרדיגמה הקונבנציונאלית של האמן.

 

באתרי האינטרנט שלו, ללונד משנה צורה מצייר אנונימי בסטודיו שלו לפרסונה ציבורית יותר. מבטו צופה אל המתבונן, שפתיו הפתוחות זועקות ומטילות ספק בצופה ללא הפסקה, לפעמים כמישהו מבחוץ ולפעמים כקולו ההיפותטי של מצפונו של הצופה.

 

 

בראייה (Seeing), מתקן פוטוגראפי אותו ניתן להחשיב כאבן דרך בעבודתו, הוא מציג חדר חושך ובו הרבה עניים בגדלים שונים אשר מתבוננות אל הצופה. האספקט המעניין שבעבודתו הדיגיטאלית של ללונד הוא נוכחותם של הרהורים תמידיים שמראים לא רק את פעולת הראייה אלא שהם גם, בצורה מוחלטת יותר, מציגים את האינטלקט תת-המודע של הצופה. הוא הופך תפקידו בתור אמן ומייסד דיאלוג עם תת-המודע של הצופה, הן דרך מתקניו והן דרך עבודת אמנות דיגיטאלית. הוא מדבר ישירות מהאנונימיות של האינטרנט אל תת-המודע של הצופה בעזרת הביטויים כגון הי! איפה אתא? או הייתי רוצה להכיר אותך. ללונד מציע דיאלוג של חיבה וקירבה עם הצופה האנונימי. הוא זועק לתשומת לב, שואל שאלות ומבקש שההרהורים הקטנים ייענו בשקט על ידי האדם בצד השני של המחשב, תוך כדי הקמת המטפורה למושג של ריבוי של האני. אך מעל לכל, האמן טוען כי התקשורת בדמותה של האמנות תמיד סובייקטיבית.

לבסוף אך לא פחות חשוב, יש להכיר בקצרה בעבודתו של ללונד במקומות ציבוריים, ברחובות השוכנים את אזורי אמנות עיקריים של מיאמי, ובראש מחוז וינווד ודזיין. ללונד השתלט על חזית הגלריות, מדרכות, וקירות עם גרפיטי ://eye_luv-you:)), מתקן עין מי מסתכל על מי (Who is Looking at Who) והשלט FREE.

 

ההתערבות בעזרת רחוב הוא ניסיון אמיץ לב להפציץ את תת-המודע של הולך הרגל ברגע של הרהור חולף. בעזרת אסטרטגיה זו, הוא מחדיר מצב אנושי ליצירה אנושית, המוביל לדיסקורס לוגי; בני אדם עושים אמנות, בני אדם רואים אמנות, לכן, אמנות רואה אותנו ואמנות אנושית. למה הוא עושה זאת? אל מי זה מופנה? התשובה האפשרית - אל כל אחד מאיתנו ואליו. סרג' ללונד בהחלט לכד מרחב ענק של שקט אשר מבחינה היסטורית בודדה את אמן מהצופה ביצירת אמנות. שקט ככל האפשר, הציור עצמו הוא כל כך רועש כמו עבודתו הדיגיטאלית וההתערבות במקומות ציבוריים.

 

יהיה הוגן להפריד את כל ההיבטים בתור אמן, כאילו מדובר באנשים שונים. כל יצירותיו של ללונד מחוברות בעזרת אלמנטים פורמאליים אשר מופיעים בכל אמצעי התקשורת בהם הוא נעזר.

 

הריבוע, למשל, הוא תמונה חשובה, כמו כן גם צללית העין אשר מופיע בציורים, מתקנים, גרפיקות ולאורך דפי האינטרנט שלו. ללונד רשמית משתמש באלמנטים מסוימים כיוצרים שפה אישית ספציפית אשר מעבירה משמעות נוספת לכל יצירת האמנות שהוא מפתח.

 

האמן מעוניין במושג הצופה, בהעברת מסרים אל תת-המודע בדרך פסיכואנליטית, הן בעזרת הציור, הן בעזרת ביטויים ישירים אותם הוא שיחרר בדפי האינטרנט שלו. האם הוא מצפה לתשובות מאיתנו? האם הוא כעוס? האם הוא מדבר אלינו? האם הוא מסתכל עליי? האם הוא באמת מדבר אליי? האם הוא רואה אותי? הן השאלות אשר מתעוררות כשמכירים את יצירותיו.

 

כפי שנאמר קודם, ללונד מצביע אל השקט, הבחינה העצמית. יתר על כן, עבודתו מכילה מגוון רחב של פורמות ומדיה והיא מדגישה את המחקר האסטטי בר עוצמה על נושאים שונים בתחום האמנות עצמה, הערכתה, הסירקולציה שלה, הפצתה וסדר היום, כמו כן את חוסר התקשורת אשר קיים היום, לא רק בעולם האמנות אלא גם באופן כללי. הוא רוצה לחולל שינוי, אמירה אל חוסר תחושה בת-זמננו. כנגד כל הסיכויים, הוא בהחלט מוכן להיות מובן, מוכן שיסתכלו עליו ומוכן להישמע. 

 

 

 

על המחברת.

אמאליה קפוטו היא תורמת להוצאה לאור Extracamara Magazine, Caracas ו Arte Al Dia International, Miami. היא נולדה בקרקס, ונצואלה. היא בעלת תואר ראשון באמנות ותולדות האמנות מ Universidad Central de Venezuela אותה סיימה בהצטיינות בשנת 1988. בשנת 1995 היא קיבלה תואר שני בצילום מאוניברסיטת ניו יורק והמרכז העולמי לצילום. יצירותיה הוצגו במוזיאונים וגלריות בקרקס, ברצלונה, מקסיקו סיטי, ניו יורק ומיאמי. היא גרה ועובדת במיאמי, פלורידה. 

 

 

 

HOME  -  INTRO  -  PAINTING  -  INSTALLATION / NEW MEDIA  -   DIGITAL & PRINTS  -  FRACTAL UTOPIA   -   ABOUT THE ARTIST  -  BLOG  -  CONTACT

 

©

 

All images copyright © Cerj Lalonde 2000 - 2010  / All rights reserved

(except otherwise indicated)

 

THANK YOU

 

Miami art galleries